nedeľa 7. júna 2015

Rodinka folkových hrnčekov sa rozrastá :)

Hrnčeky z kolekcie FOLK mi prinášajú nespočetné množstvo inšpirácií. Folk ako taký je pre mňa zaujímavý svojou jedinečnosťou. Každá kultúra má svoje osobitosti, či už je to hudba, tanec, farby, oblečenie, zvyky, slávnosti,... Je toho nespočetne veľa.

Rozmýšľala som ako sformulovať myšlienku bez použitia slova globalizácia a stieranie kultúrnych rozdielov, ale po chvíľke mi napadlo iba nasledovné "plastelínové" prirovnanie.
Zrejme si väčšina z vás z detstva spomína na to, keď sme dostali krásnu novučičkú plastelínu so žiarivými asi desiatimi farbami. Každá bola jedinečná a hneď sme mali niekoľko nápadov, čo s ňou. Po chvíli sa začali farby premiešavať. Najprv iba dve-tri dokopy a vznikali nové, celkom zaujímavé farby. Lenže potom všetky začali byť hnedé a nakoniec, keď sa všetky zmiešali dokopy vytvorili plastelínu takej sivej "nijakej" farby a tá nás časom prestala zaujímať.
Mám pocit, že toto sa dnes vo svete smartfónov a tabletov s nonstop prístupom k sociálnym sieťam deje s jedinečnosťou jednotlivých kultúr. Najprv sa niekedy príjemne premiešajú, vzniknú nové zaujímavé prvky, či už sú to spomínané hudba, tanec, farby, oblečenie, zvyky, slávnosti,... Potom sa všetky zmiešajú a "vytratia v sivej farbe".
Folklór sa stratil niekde v úzadí.

No mám pocit, že našťastie, vďaka tým, ktorí si toto všetko uvedomujú, chytá folklór svoj druhý dych :)

Moje hrnčeky nie sú klasickým reprezentantom folklóru, lebo "folklórne" prvky na nich som vytvorila ja, ale je to tiež jeden zo spôsobov ako poukázať na to, že máme folklór, že máme svoju kultúrnu jedinečnosť. Verím, že tí, ktorí poznajú naše pravé kultúrne bohatstvo si ho nenechajú iba pre seba a budú v tejto oblasti veľmi štedrí ;)

Tu je moja rodinka folkových hrnčekov:

 Hrnček "FOLK - JOY" Hrnček "FOLK - WEDDING" Hrnček "FOLK - FLOWER"


Dúfam, že sa Vám kolekcia dizajnových hrnčekov s folkovým motívom páči, lebo budú pribúdať ďalšie a potom pripravujem malú súťaž o jeden z nich, alebo ktorýkoľvek z mojej ponuky :)

Ak by ste mali záujem byť informovaný o novinkách mojej tvorby, budem rada, ak sa zapíšete na odber newslettra v spodnej časti mojej stránky www.janinna-art.sk

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára

Môžete dať like :)